Manuálna lymfodrenáž

Lymfodrenážna masážRučná - manuálna lymfodrenáž je jemná technika masáže lymfatických ciest. Má ozdravujúce, skrášľujúce aj detoxikačné účinky. Lymfodrenážna masáž zvyšuje a posilňuje imunitu, odporúča sa aj pri redukcii hmotnosti.

Mám záujem o manuálnu lymfodrenáž

90 minútová masáž stojí 45 €.

Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva bez olejov, emulzií a mastí, "na sucho" aby terapeut dobre nahmatal daný problém. Lymfatické dráhy a uzliny (1mm-3cm), ktoré sa musia vyprázdňovať, sú ako zberňa, kam lymfa odvádza všetky toxíny z tela. Tieto uzliny musíme vyprázdniť špeciálnymi hmatmi, ktorými zrýchlime odtok toxínov z tela a až následne môžeme „nahrnúť“ ďalšiu „várku“ toxínov z tela. Podstatný je vždy smer ktorým vedieme lymfu, aby sme telo nesprávnym smerovaním nezaťažili ale cieľom je telo odbremeniť, odľahčiť . Masáž musí byť jemná, pomalá a dôkladná.

Režim pred manuálnou lymfodrenážou
V deň masáže, zvýšte príjem neperlivej čistej vody, obmedzte kávu, alkohol, cigarety, odľahčite jedálniček. V deň masáže neplánujte športové aktivity, telo bude potrebovať energiu aby sa zbavilo toxínov.

Režim po manuálnej lymfodrenáži
Následne po masáži nevstávajte prudko aby sa vám nezatočila hlava. Opäť dodržujte kľudový režim, dbajte na pitný režim. Lymfodrenáž pôsobí močopúdne, čo je cieľom aby sa telo zbavilo škodlivín a prebytočnej vody. Niekto býva po masáži unavený, ospalý, niekto je naopak plný energie z očistenia. Je to veľmi individuálne. Niekomu stačí málo-pár masáží aby sa jeho telo vyčistilo a niekto ich musí absolvovať  viac, než sa čistiaci proces v tele rozbehne. Súvisí to s kondíciou metabolizmu a imunity ako rýchlo a efektívne pracujú, podľa toho sa plánuje aj intenzita masáží. Ideálna je však prevencia, kde sa predchádza „zaneseniu“ organizmu škodlivinami a následným opuchom.


Lymfatický systém (LS)

Lymfatický systémLymfatický systém je súčasťou cievneho systému, skladá sa z lymfoidného tkaniva a zo sústavy lymfatických ciev a uzlín. Transportom miazgy (lymfy) z periférie organizmu cez lymfatické uzliny do krvného obehu sa zabezpečujú 3 základné úlohy lymfatického systému.

Úlohy lymfatického systému

1. Drenážna úloha
Spočíva v očisťovaní tkanív od odpadových, potenciálne škodlivých látok ako sú: toxíny, baktérie, ktoré do seba denne dostávame chemicky upravovanou hormonálnou stravou, liekmi, chémiou, kozmetikou, sladenými nápojmi, emulgátormi, nesprávnym pitným režimom, alkoholom, kávou, fajčením, nečistým životným prostredím, stresom, preťaženosťou v práci... A práve lymfatický systém, má za úlohu tento odpad nasať z tkanív do lymfatických ciest a odviezť do lymfatických uzlín, ktoré majú tú schopnosť a funkciu zlikvidovať-prefiltrovať všetky nečistoty a patogény. To čo samy nezvládnu, dočistia vnútorné orgány, ako sú pečeň, slinivka, slezina a obličky. Následne sú tieto nečistoty vylúčené z tela úplne von a to vylučovacími orgánmi, močom, potom a dychom.

2. Transportná úloha
Spočíva v preprave pre telo potrebných látok napr. živín, vitamínov, hormónov, enzýmov...

3. Imunologická úloha
Spočíva v tom, že vplyvom lymfatických orgánov (týmus-detská žľaza, slezina, lymfatických uzlín, mandlí) organizmus reaguje obrannými reakciami proti cudzorodým látkam (baktérie, vírusy), ktoré prenikli do jeho vnútorného prostredia. V týchto orgánoch sa nachádzajú biele krvinky- lymfocity (bunky schopné rozpoznať antigén- cudzorodú látku). Pri krvnom obehu  je pohonom srdce ale lymfatický systém žiadny vlastný pohon nemá, o ten pohon sa musíme postarať my. A to správnym dýchaním, cvičením, pohybom, správnou stravou, vylúčením stresu, lymfatickými masážami, pravidelným pitným režimom. Do pitného režimu nepočítajte čaj, kávu, polievky, mlieko a pod. Telo ich prijíma ako potravu, ktorú musí najskôr rozložiť a vyčistiť od všetkých farbív, cukru... a preto ich neprijíma ako vodu.  A to je znova záťaž pre telo.

Mám záujem o manuálnu lymfodrenáž

Účinky lymfodrenážnej masáže

Posilňovanie imunity

Lymfatický systém je tiež veľmi dôležitým spolupracovníkom imunitného systému, preto je lymfodrenážna masáž veľmi dôležitá pri posilňovaní imunity.
Všetky jedy a toxíny sa z tela vyplavia a imunita je znova naštartovaná, to znamená ak máme čistý, zdravý, správne fungujúci lymfatický systém, máme silnejšiu a výkonnejšiu imunitu, to znamená väčšiu odolnosť organizmu proti chorobám.

Ak je rozbehnutý chorobný proces, vďaka lymfodrenáži nastáva silnejšia a rýchlejšia schopnosť regenerácie.


Zrýchľovanie metabolizmu

Rýchlejší prietok lymfy v tele zároveň zrýchľuje metabolizmus. Urýchľuje látkovú výmenu a odvod tukov z tela, preto sa lymfodrenáž odporúča pri redukcii hmotnosti, diétach, obezite a celulitíde.

Lymfodrenážna masáž pôsobí širokospektrálne či už riešime: imunitu, opuchy nôh, rúk, alergie alebo spomalený metabolizmus.Spomaleným prietokom lymfy dochádza ku stagnácii, odpad sa vracia späť do buniek a tkanív, kde sa veľmi jednoducho môže „uchytiť“ infekcia.

U žien sa spomalený LS prejaví problematickými partiami, obézne boky a stehná, hlavne vnútorná strana stehien, kde sa ani cvičením nedarí zredukovať objem. Tým, že lymfa stagnuje a hromadí sa, viaže na seba dalšie tuky, vodu, soli a iné látky. Neodporúča  sa prekladať “nohu cez nohu“, pretože dochádza ku zaškrteniu lymfatického  systému a blokovaniu prietoku lymfy.

Preťažený lymfatický systém sa môže prejavovať – únavou, bolesťou, kŕčmi v nohách, napätím v lýtkach, bolesťou svalov, opuchmi končatín, členkov a celého tela, opuchnutými viečkami, naliatymi váčkami pod očami, zníženou imunitou, alergiami, chronickou nádchou, naliatymi uzlinami, opakujúcimi sa infekčnými chorobami, angínami, častými chrípkami, bolesťou kolien, kĺbov, celulitídou, dýchacími problémami bez zjavnej príčiny, zápchou.


Zdravá lymfa je bledožltá až bezfarebná tekutina, čím je telo viac zanesené nečistotami, tým viac hustne a zafarbuje sa. Denne sa nám vytvoria 2-3l ale môže sa vytvoriť 30l a toto množstvo už označujeme ako „bremeno“  lymf. obehu. Ak sa pri normálnej záťaži zníži transportná kapacita lymf. systému vzniká opuch – lymfedém. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje prevažne končatiny. Pri primárnom lymfedéme je príčina neznáma, môže vzniknúť krátko po narodení. Príčinou sekundárneho lymfedému môžu byť  vírusy, baktérie, plesne, parazity, bodnutie hmyzom.

Ale ak je všetko ako má byť, udržiavacia kúra s lymfodrenážnou masážou sa odporúča jeden krát za mesiac.

Ak budeme preventívne praktizovať napríklad  lymfatickú masáž tváre, nabudí sa tok lymfi v tejto časti, pretože hlava je popretkávaná mnohými nenápadnými cievkami a uzlinami, vdaka čomu môžeme získať pružnejšiu a mladistvejšiu pokožku, ktorá je ideálnou prevenciou stárnutia pokožky. Pleť sa krásnevyjasní, je žiarivá a vrásky sa zjemnejú. Zároveň miznú váčky a kruhy pod očami. Uvoľní sa tlak v hlave, povolia bolesti hlavy, migrény, akné. Pomáha pri zlom vnímaní vôní a pachov, taktiež napomáha pri zlepšovaní zraku.

Mám záujem o manuálnu lymfodrenáž

Kontraindikácie manuálnej lymfodrenáže

  • progresia malígneho ochorenia (výnimka počas paliatívnej liečby)
  • otvorené rany
  • akútne infekčné ochorenia, viróza, chrípka, zvýšená teplota
  • srdcová insuficiencia
  • pri kŕčových žilách a po operácii, je nutná konzultácia s lekárom
  • do tretieho mesiaca gravidity, od tretieho mesiaca až do pôrodu sa môže absolvovať

Indikácie manuálnej lymfodrenáže

  • lymfedém
  • pooperačné stavy
  • posttraumatické stavy
  • progresívna poliartritída
  • morbusbechterev
  • artrózy
  • skleróza multiplex
  • migrény
  • akné